Зупинка кровотечі при пораненнях

 Під час бойових дій, більшість травм супроводжуються кровотечами, а найбільша смертність – через крововтрату та больовий шок. Основне завдання – зупинити кровотечу. Для максимальної ефективності в наданні допомоги, спочатку потрібно визначитися з її типом:

Види:

  1. Капілярна
  2. Венозна
  3. Артеріальна
  4. Внутрішня.

 

Капілярна. 

Такі кровотечі зазвичай проходять самостійно. Найбільша небезпека від них – можливість потрапляння інфекції до організму саме через цю рану.

Ознаки:

Кров витікає рівномірно в невеликій кількості, світлого кольору.

Допомога:

Промити чистою водою, обробити 3% розчином Перекису водню, можна обробити краї антисептичним засобом та накласти марлеву пов’язку чи бактерицидний пластир.

Венозна.

Більш небезпечна, ніж капілярна, але при адекватно наданій допомозі та вчасній госпіталізації ризиків для життя не несе. При невчасно наданій допомозі може призвести до тяжких ускладнень: порушення або відмова роботи внутрішніх органів, смерть.

Ознаки:

Кров витікає рівномірно, проте швидко, темного кольору, іноді трапляються згустки.

Допомога: 

  • Накладання тиснучої пов’язки. На рану кладемо марлеву серветку (по можливості стерильну), зверху щільно скручений валик або квач із тканини, обмотуємо туго бинтом. Таку пов’язку можна зробити на будь-якій частині тіла.
  • Якщо це кінцівка і натискання не допомагає, необхідно накласти джгут. Зафіксувати час накладання на папірці, руці чи обличчі потерпілого. Взимку джгут можна тримати не більше 1 години, влітку – 2 години. Якщо за цей час хворого не вдалося доставити до лікарняного закладу, то джгут потрібно послабити на 15 хвилин, а саму вену затиснути пальцем.

УВАГА! При венозній кровотечі джгут накладається на 5-8 см нижче (іноді кажуть віддаленіше від серця) від місця травми і ближче до кисті або стопи.

 

Артеріальна:

Високий ризик смерті від шоку. Швидкість крововтрати 

Ознаки: 

Кров яскраво-червона, витікає пульсуючим струменем (фонтаном) у великій кількості. 

Для зупинки кровотечі ми маємо декілька хвилин (якщо травмована аорта, то лише 30 секунд).

Допомога:

  • Пальцеве притиснення. Необхідно притиснути судину до кістки трьома пальцями до припинення витікання крові з артерії.
  • Накладання турнікету або джгута Есмарха (за відсутності, шматок тканини, бажано еластичної, довжиною 1 метр, шириною 7-10 см) до припинення пульсації
  • покласти стерильну (за відсутності, чисту, із натуральної тканини) пов’язку на рану.
  • зігнути у суглобі, застосувуючи тиснучий елемент. Такий метод підходить при кровотечах з передплічч та гомілок та при відсутності переломів. Передпліччя: на рану накладаємо стерильну марлеву пов’язку, в ямку ліктьового суглобу підкладаємо щільний валик діаметром 5 см, максимально згинаємо руку і примотуємо бинтом передпліччя до плеча.   

Основні завдання: максимально швидко і ефективно накласти джгут. 

Правильність дій визначається припиненням кровотечі. Наступним етапом, необхідно ввести знеболюючі та терміново транспортувати потерпілого до стаціонару. Якщо період транспортування займає більше 2 годин влітку (1,5 взимку), то джгут потрібно послабити на 15 хвилин (при масивній крововтраті замінити на пальцеве притиснення) та повторно затягнути і вказати час. За можливості, вже під час транспортування, розпочати інфузійну терапію кристалоїдами, колоїдами чи кровозамінниками та введення гемостатичних препаратів.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.